Wycieczka do Krakowa, Bochni i Ojcowskiego Parku Narodowego
W dniach 14 do 16 kwietnia 2025 uczniowie klas 5b, 5a, 7a i 4b wzięli udział w trzydniowej wycieczce edukacyjnej, podczas której odwiedzili wyjątkowe miejsca związane z historią, kulturą i przyrodą naszego kraju.
Pierwszym punktem wycieczki była Kopalnia Soli w Bochni – jedno z najstarszych tego typu miejsc w Europie. Uczniowie mieli okazję zejść do solnych komór i poznać historię kopalni dzięki nowoczesnej Podziemnej Ekspozycji Multimedialnej. W podróży przez wieki towarzyszyli im królowie, żupnicy i duch Cystersa, odkrywając tajniki wydobycia soli oraz znaczenie Bochni w dziejach Polski. Atrakcją okazało się być położone 200 metrów pod powierzchnią ziemi boisko, na którym rozegraliśmy krótki mecz piłki nożnej.
Kolejny dzień spędziliśmy w Krakowie. Zwiedziliśmy Wzgórze Wawelskie, Katedrę św. Stanisława i Wacława wraz z kryptami królewskimi oraz słynnym Dzwonem Zygmunta. Spacer po dziedzińcu Zamku Królewskiego i wizyta w Kościele oo. Franciszkanów, gdzie podziwialiśmy polichromie i witraże Stanisława Wyspiańskiego, pozwoliły uczniom lepiej poznać bogactwo polskiej kultury. Zwiedziliśmy również Kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza oraz Muzeum Książąt Czartoryskich, gdzie uczniowie zobaczyli m.in. „Damę z gronostajem” Leonarda da Vinci.
Ostatniego dnia wybraliśmy się do Ojcowskiego Parku Narodowego. Podczas spaceru Doliną Prądnika uczniowie podziwiali formy krasowe, m.in. słynną Maczugę Herkulesa oraz Bramę Krakowską. Nie zabrakło też wizyty w jednej z jaskiń, w której zobaczyliśmy śpiące nietoperze. Zajęcia terenowe w pięknym otoczeniu natury były świetną okazją do poznawania przyrody w praktyce.
Wycieczka była nie tylko okazją do poszerzenia wiedzy, ale również do integracji, wspólnej zabawy i zachwytu nad dziedzictwem naszego kraju.