Piękna Nasza Polska Cała

Drukuj
Utworzono: poniedziałek, 07, styczeń 2019 Piotr Strzelczyk

Piękna Nasza Polska Cała-2

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna Nasza Polska Cała, nad którym honorowy patronat objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jacek Lipiński – Burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego, Centrum Edukacyjne Bliżej Przedszkola, Wydawnictwo Edukacyjne MAC, Telewizja Łódzka, Telewizja Aleksandrowski Kurier, był przepiękną lekcją historii, odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100 rocznicę odzyskania Niepodległości. 

Wdrażanie tegoż projektu zaplanowane zostało na pierwszą połowę roku szkolnego 2018/2019 od 3 września do 31 grudnia. Aktywnie do jego realizacji przystąpiły dzieci 5 letnie z grupy „Motylki” z wychowawcą Dorotą Antkowiak oraz 3 latki z grupy „Biedroneczki” z wychowawcą Anną Losy. Zgodnie z założeniem organizatora wywiązaliśmy się, z wybranych, 11 zadań projektu -z czego jesteśmy dumni.
Zacznijmy od początku.

ZADANIE 1 9.11.2018 o godz. 11.11 wzięliśmy udział w „Biciu Rekordu dla Niepodległej” . Wspólnie z dyrekcją, nauczycielami, uczniami, pracownikami oraz rodzicami przedszkolaki zaśpiewały cztery zwrotki Hymnu Polski – Mazurek Dąbrowskiego
Zadanie 2 Nauczyliśmy się i wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę o tematyce patriotycznej: „ Co to jest niepodległość?”
Zadanie 3 Dzieci z grupy „ Motylki” oraz „ Biedroneczki” zaprezentowały się we wspólnym tańcu ludowym „ Krakowiaczek”
ZADANIE 4 Z dniem 3 Września, w holu naszego przedszkola, zorganizowany został kącik patriotyczny nt. „Piękna nasza Polska Cała”
ZADANIE 5 Uczyliśmy się wielu zabaw ludowych np. „Lata ptaszek po ulicy” „Jawor, jawor”, „Budujemy mosty”, „Zasiali górale” wspólnie natomiast zabawiliśmy się w zabawę „ Mam chusteczkę haftowaną” .
ZADANIE 6 „Według przepisu Babci lub Dziadka” wykonaliśmy, zgodnie z tradycją naszego regionu - na Dzień 11 Listopada, przepyszne Rogale Marcińskie, na które przepis otrzymaliśmy od babci Heleny.
ZADANIE 7 „Piękna nasza Polska Cała” – wysłaliśmy pocztówkę swojej miejscowości na adres koordynatora projektu.
ZADANIE 8 Dzieci własnoręcznie podpisywały kartki dla Bohaterów, które podczas jesiennego spaceru wrzuciliśmy do skrzynki, aby trafiły pod wskazany adres.
ZADANIE 9 odbył się „Dzień Mody Patriotycznej”
ZADANIE 10 „ Motylki”, jako symbol życia i wolności, zasadziły na terenie przyprzedszkolnym, „Drzewo Pamięci” w ilości dwóch sztuk .Grupa podzieliła się na zespoły (dziewczynki i chłopcy). Dziewczynki wsadzając swoje drzewko nazwały je „ SAWA” natomiast chłopcy „WARS”.
ZADANIE 11 Mikołajkowe zawody sportowe pod hasłem .„Biało-czerwoni” rozegrane zostały w grudniu.

Dzięki realizacji tego projektu dzieci kształtowały poczucie przynależności narodowej i postawy patriotycznej oraz rozwijały zainteresowania historią własnej Ojczyzny. Z niecierpliwością czekamy na kolejne wyzwania.

Dorota Antkowiak
Anna Losy

Monday the 23rd.