Jaką rolę w życiu człowieka pełni przyroda? (rozprawka z tezą)

Drukuj
Utworzono: wtorek, 24, kwiecień 2018 Piotr Strzelczyk

Przyroda od zawsze towarzyszyła ludziom. Każdy z nas doskonale pamięta powiew letniego wiatru, zapach polnych traw. Ciepłe letnie promienie słońca przywołują wspomnienia. Ale jaką rolę odgrywa naprawdę w naszym życiu? Myślę, że niezwykle istotną.


Dzięki naturze ludzie potrafią odnaleźć spokój, zajrzeć w głąb siebie, wyciszyć się. Doskonałym tego przykładem jest fraszka „ Na lipę” Jana Kochanowskiego. Widzimy tam piękno przyrody, całemu utworowi towarzyszy radość. Ludzie uwielbiają wypoczywać na świeżym powietrzu, bo daje im to szczęście.
Przyroda ma też magiczną moc i potrafi wpływać bardzo korzystnie na zdrowie człowieka. Dzięki niej możemy odzyskać siły. Jak Colin z książki „ Tajemniczy ogród” na widok budzącej się do życia przyrody zapragnął sam nabrać sił, tak i my możemy czerpać korzyści, obserwując jak wszystko na wiosnę wraca do życia.
Chociaż przyroda ma tak wiele cudownych stron, musimy pamiętać, że jest również niszczycielska i zabójcza. Huragany potrafią zniszczyć domy, pożary spalić lasy, a woda zalać wsie. Często skrywa pod maską piękna swoje śmiercionośne oblicze. W filmie „Titanic” na pozór niezwykle bajeczny rejs statkiem zamienia się w horror. Ludzie muszą walczyć o każdą kolejną godzinę życia. Tu doskonale widzimy, jak natura obróciła się przeciwko ludziom, wprowadzając chaos i zniszczenie.
Podsumowując, uważam, że przyroda jest naszym przyjacielem, lecz nigdy nie powinniśmy zapominać o jej sile. Chwila nieuwagi w zetknięciu z niebezpiecznymi żywiołami może kosztować nas życie.

Małgorzata Golembka

Monday the 22nd.