Dlaczego warto czytać książki?

Drukuj
Utworzono: wtorek, 24, kwiecień 2018 Piotr Strzelczyk

Myślę, że czytanie książek przynosi duże korzyści. Powieści, opowiadania mogą być skarbnicą wiedzy, nauczyć nas wiele o życiu, przyjaźni, poświęceniu.
Dzięki nim możemy poznać dzieje naszych przodków. Odwołam się tu do powieści ,,Krzyżacy” H. Sienkiewicza, która idealnie ukazuje realia minionych czasów (XIV - XVI wiek). Jest w niej zawarta prawdziwa historia Polski. Widzimy również, jak bardzo Jurand ze Spychowa poświęca się dla córki Danusi. Możemy przeżywać emocje wraz z bohaterami.


Jednak książki nie zawsze muszą mówić o historii, czasami wystarczy, że przeniosą nas do innego świata. Kto z nas nie miał nigdy dość szarej rzeczywistości? Wtedy książka, która pozwala "odpłynąć" od teraźniejszości, stanowi wspaniałą alternatywę. Kiedy możemy przeżywać inne życie na papierowych kartkach, rozwija się nasza wyobraźnia. Przykładem takiej powieści może być np. ,,Angelfall”. Akcja rozgrywa się w dystopijnym świecie pełnym niebezpieczeństw. Nie jest to realna wizja świata, dlatego tak fascynuje.
Niejednokrotnie również w książkach ukazywana jest przyjaźń. Bohaterka powieści L. M. Montgomery pt. ,,Ania z Zielonego Wzgórza" pokazuje, że mimo przeciwności i zakazów jej przyjaźń z Dianą przetrwa. Dziewczynki stawiły czoło niedogodnościom i za wszelką cenę nie chciały tracić ze sobą kontaktu.
Za co również kocham książki? Za to, że potrafią zaskakiwać. W powieści ,,Byliśmy łgarzami” na końcu następuje niewiarygodny zwrot akcji, którego prawdopodobnie nie spodziewało się większość czytelników. Ostatnie strony rzucają całkiem nowe światło na całą historię. Jestem przekonana, że książki są czymś wspaniałym. Nawet jeśli z pozoru to tylko kartki i czcionka, kryją w sobie coś magicznego.

Małgorzata Golembka

Monday the 22nd.