Polecamy

Drukuj
Utworzono: wtorek, 04, październik 2016 Piotr Strzelczyk

BIBLIOTEKA POLECA - ZABIERZ KSIĄŻKĘ NA ŚWIĘTA, FERIE I WAKACJE

„Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności zaspokaja wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia.”

Irena Koźmińska i Elżbieta Olszewska „Wychowanie przez czytanie”

Od kilku już lat biblioteka szkolna zaprasza uczniów do wypożyczenia książek na przerwy świąteczne, ferie i wakacje. W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa biblioteka zakupiła nowości czytelnicze, po które warto sięgnąć zarówno podczas wspólnego, rodzinnego czytania, jak również w trakcie samodzielnej lektury dzieci starszych. Polecam zwłaszcza interesujące serie dla dzieci i młodzieży:

Seria Humorki

autor: Agnieszka Zimnowodzka

Książki, na przykładzie perypetii mieszkańców miasteczka Humorki, przedstawiają w zabawny sposób różne emocje i cechy charakteru. W każdej książeczce dowcipnie zobrazowany jest szczególny typ charakteru bohaterów. Poznamy zatem Bałaganiaki, Dąsacze, Kłamczusiaki, Przechwalaki, Śmiechołki, Wścibionki, Wstydziołki, Zdziwionki, Leniwczaki i Pytajnisie. Wszystkie opowieści barwnie zilustrowała Małgorzata Kwapińska.

12 ważnych opowieści. Polscy autorzy o wartościach

autorzy: Irena Landau, Natalia Usenko, Anna Onichimowska, Eliza Piotrowska, Joanna Krzyżanek, , Anna Sójka, Maria Ewa Letki, Liliana Fabisińska, Agnieszka Frączek, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Paweł Beręsewicz, Marcin Przewoźniak

Ciekawa i bardzo ciepła książka dla dzieci o ważnych sprawach: szczęściu (czyli o tym, jak dobrze mieć bliskich), samodyscyplinie (czyli jak zmienić swoje życie w tydzień), o pięknie, przyjaźni, odpowiedzialności, czy sprawiedliwości. Ważne słowa: miłość, uczciwość, odwaga, dobroć, szacunek, mądrość, poparte niebanalnymi historiami.

Seria Magiczne drzewo
autor: Andrzej Maleszka

Kilka tomów niezwykłych opowieści utrzymanych w konwencji realistyczno - magicznej. Każda część opowiada o przedmiocie wykonanym z magicznego drzewa. Rzeczy te, np.: krzesło, sanki, buty, czy berło, obdarzone są niezwykłymi właściwościami. Jednak, o czym przekonują się bohaterowie książek, należy z nich umieć korzystać. Na przykład czerwone krzesło spełnia życzenia, trzeba je jednak wypowiadać ostrożnie, gdyż niechcący można kogoś zaczarować...

Na podstawie opowieści Andrzeja Maleszki nakręcony został serial telewizyjny, który zdobył statuetkę Emmy Award - telewizyjny odpowiednik Oscara.

seria Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai

autor: Martin Widmark

Kolejne tytuły z tej serii od kilku lat wybierane są książką roku przez szwedzkie Jury Dziecięce, czyli niemal 50 000 głosujących dzieci, a tym samym nie schodzą w Szwecji z list bestsellerów.

Bohaterowie doskonale się uzupełniają: Maja to energiczna i przebojowa dziewczynka, której całkowitym przeciwieństwem jest nieśmiały Lasse. Na swoim koncie mają już wiele rozwiązanych zagadek. Śledzenie toku akcji każdej książki z tej serii to doskonała zabawa i sprawdzian dla naszych zdolności logicznej dedukcji.

Dziadek i Niedźwiadek
autor: Łukasz Wierzbicki

Książka objęta została honorowym patronatem pani generałowej Ireny Anders. W ciekawy i zabawny sposób opowiada prawdziwą historię niedźwiedzia Wojtka, przyjaciela żołnierzy z Armii Andersa. Wspólnie przebyli cały szlak bojowy przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt do Włoch. Wojtek odznaczył się w bitwie pod Monte Cassino, pomagając nosić ciężkie skrzynie z amunicją, dzięki czemu został uwieczniony w oficjalnym emblemacie 22. Kompanii zaopatrywania Artylerii 2. Korpusu Armii Polskiej. Warto poznać tę ciepłą i wzruszająca opowieść o niedźwiedziu-żołnierzu, którego losy (choć przypominają bajkę) mogą być niezapomnianą lekcją historii nie tylko dla najmłodszych.

Skrzydlaci jeźdźcy. Opowieść o polskiej husarii
autor: Krzysztof Mierzejewski

Kolejna książka, która bawiąc uczy historii. „Skrzydlaci jeźdźcy” są opowieścią o słynnej polskiej husarii, stanowiącej wyjątkowe zjawisko w historii rycerstwa. Wciągająca lektura, dzięki barwnym opisom przygód, niebezpieczeństw i wygranych bitew. Dodatkowym walorem są niezwykle ciekawe ilustracje. Doskonała lektura dla wszystkich, którzy nie lubią się nudzić, a chcą wiedzieć więcej o naszej historii.

Miś zwany Paddington

autor: Michael Bond

Przygody niezwykle popularnego misia, wielkiego smakosza marmolady. Wszystkie dzieci z pewnością polubią tego niesfornego, wpadającego w zabawne kłopoty przybysza z Peru, który poznaje życie ludzi dzięki brytyjskiej rodzinie państwa Brown. Czy uda mu się zostać członkiem rodziny? Ile zamieszania wprowadzi do uporządkowanego życia zwykłej rodzinki?
"Miś zwany Paddington" to pierwsza z książek z serii Michaela Bonda poświęconej temu sympatycznemu misiowi. Doskonała książka do wspólnego czytania, potrafiąca zarówno rozbawić czytelników, jak i wzruszyć.

Cukierku, ty łobuzie!

autor: Waldemar Cichoń

Mały pręgowany kotek o słodkim imieniu Cukierek nie jest zbyt potulnym zwierzakiem: ceni sobie swobodę i dobrą zabawę. Szalonymi psotami potrafi wywrócić życie do góry nogami! W dodatku sam wam o tym wszystkim opowie. "Cukierku, ty łobuzie" – to doskonała komedia, zarówno do samodzielnego czytania, jak i do słuchania. Książka czytana była przez polskich aktorów na antenie Polskiego Radia Program I w audycji Jedynka Dzieciom.

Friday the 20th.