Lektury szkolne

Drukuj
Piotr Strzelczyk

LEKTURY NA ROK SZK. 2018/2019

LEKTURY W NOWEJ PODSTAWIE PROGRAMOWEJ

KLASY I - III

Propozycja lektur do wspólnego i indywidualnego czytania:

    1. Hans Christian Andersen, Baśnie (do wyboru);

    2. Justyna Bednarek, Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych);

    3. Jan Brzechwa, Brzechwa dzieciom;

    4. Alina Centkiewiczowa i Czesław Centkiewicz, Zaczarowana zagroda;

    5. Waldemar Cichoń, Cukierku, ty łobuzie!;

    6. Agnieszka Frączek, Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą;

    7. Mira Jaworczakowa, Oto jest Kasia;

    8. Grzegorz Kasdepke, Detektyw Pozytywka;

    9. Leszek Kołakowski, Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?;

    10. Barbara Kosmowska, Dziewczynka z parku;

    11. Maria Krüger, Karolcia;

    12. Astrid Lindgren, Dzieci z Bullerbyn;

    13. Hugh Lofting, Doktor Dolittle i jego zwierzęta;

    14. Marcin Pałasz, Sposób na Elfa;

    15. Joanna Papuzińska, Asiunia;

    16. Danuta Parlak, Kapelusz Pani Wrony;

    17. Roman Pisarski, O psie, który jeździł koleją;

    18. Janina Porazińska, Pamiętnik Czarnego Noska;

    19. Maria Terlikowska, Drzewo do samego nieba;

    20. Julian Tuwim, Wiersze dla dzieci;

    21. Barbara Tylicka, O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśni i legendzie;

    22. Danuta Wawiłow, Najpiękniejsze wiersze;

    23. Łukasz Wierzbicki, Afryka Kazika;

    24. Łukasz Wierzbicki, Dziadek i niedźwiadek.

KLASA IV

Lektura obowiązkowa:

Jan Brzechwa, Akademia pana Kleksa

Janusz Christa, Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks)

René Goscinny, Jean-Jacques Sempé, Mikołajek (wybór opowiadań)

Adam Mickiewicz, Powrót taty, Pani Twardowska, Pan Tadeusz (opisy)

Józef Wybicki, Mazurek Dąbrowskiego

Wybrane podania i legendy polskie, w tym o Lechu, o Piaście, o Kraku i Wandzie

Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault, Kopciuszek, Aleksander Puszkin, Bajka o rybaku i rybce

Wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Joanny Kulmowej, Juliana Tuwima.

Lektura uzupełniająca

Adam Bahdaj, Kapelusz za 100 tysięcy

Frances Hodgson Burnett, Tajemniczy ogród

KLASA V

Lektura obowiązkowa:

Clive Staples Lewis, Opowieści z Narni. Lew, czarownica i stara szafa

Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz (zwyczaje i obyczaje)

Ferenc Molnar, Chłopcy z Placu Broni

Bolesław Prus, Katarynka

Juliusz Słowacki, W pamiętniku Zofii Bobrówny

Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz np. mity o: Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Edypie, Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce Biblia, powstanie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne, w tym o siewcy, o talentach, o pannach roztropnych, o miłosiernym Samarytaninie

Wybrane wiersze Jana Twardowskiego, Leopolda Staffa, Anny Kamieńskiej, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza.

Lektura uzupełniająca:

Andrzej Maleszka, Magiczne drzewo

Małgorzata Musierowicz, wybrana powieść

KLASA VI

wg starej podstawy programowej

Kornel Makuszyński, Szatan z 7 klasy

Lucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego Wzgórza

Éric-Emmanuel Schmitt, Oskar i pani Róża

Irena Jurgielewiczowa Ten obcy

Wybór innych tekstów kultury.

KLASA VII

Lektura obowiązkowa:

Charles Dickens, Opowieść wigilijna

Aleksander Fredro, Zemsta

Jan Kochanowski, wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII, VIII

Ignacy Krasicki, Żona modna

Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, II część Dziadów, Pan Tadeusz (historia Polski)

Henryk Sienkiewicz, Latarnik

Antoine de Saint-Exupery, Mały Książę

Wybrane wiersze Cypriana Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta.

Lektura uzupełniająca:

Agatha Christie, wybrana powieść kryminalna

Ernest Hemingway, Stary człowiek i morze

KLASA VIII

Lektura obowiązkowa:

Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec

Jan Kochanowski, wybór trenów, w tym tren I, V, VII, VIII

Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz

Juliusz Słowacki, Balladyna

Henryk Sienkiewicz, Quo vadis,

Stefan Żeromski, Syzyfowe prace

Sławomir Mrożek, Artysta

Melchior Wańkowicz, Ziele na kraterze (fragmenty) ,Tędy i owędy (wybrany reportaż)

Wybrane wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Wisławy Szymborskiej, Jarosława Marka Rymkiewicza, Stanisława Barańczaka oraz fraszki Jana Sztaudyngera i aforyzmy Stanisława Jerzego Leca

Lektura uzupełniająca:

Miron Białoszewski, Pamiętnik z powstania warszawskiego (fragmenty)

Arkady Fiedler, Dywizjon 303

KLASA III GIMNAZJUM

(wg starej podstawy programowej)

Antoine de Saint-Exupery, Mały Książę

A. Kamiński Kamienie na szaniec

I. Fink wybrane opowiadanie

L. Kruczkowski Niemcy (l. uzupełniająca)

M. Białoszewski Pamiętnik z powstania warszawskiego (fragmenty)

E. Hemingway Stary człowiek i morze

S. Mrożek Wesele w Atomicach

wybrany utwór detektywistyczny, fantasy

Monday the 22nd.