Strona główna

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Drukuj
Utworzono: poniedziałek, 25, luty 2019 Piotr Strzelczyk

WP 20190221 11 51 51 Pro Kopiowanie

W jednej ze swoich książek (poradników) Jan Miodek udowadniał, że „nie taki język straszny”, jak go malują. Mogli się o tym przekonać uczniowie naszej szkoły. W czwartek 21 lutego, w czasie przerw mieli dodatkową okazję sprawdzić swoje umiejętności w posługiwaniu się językiem polskim.

Postawiono przed nimi kilka zadań: dyktando, znajomość polskich przysłów i związków frazeologicznych oraz tytułów książek polskich autorów w rebusach. Poprawność wykonania ćwiczeń sprawdzały uczennice klasy VII oraz VIII a, pod nadzorem nauczycielek: Alicji Maciejewskiej i Violetta Landzwojczak.

Zadania przygotowane zostały z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który został ustanowiony przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Ta data upamiętnia wydarzenia rozgrywające się w Bangladeszu w 1952 roku . Właśnie tego dnia pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. „Obchodzone co roku 21 lutego święto ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.”

Violetta Landzwojczak

WP 20190221 11 49 16 Pro Kopiowanie

FreshJoomlaTemplates.com
Saturday the 25th.