Strona główna

15 lutego 2019 - Pamiętamy o Powstaniu Wielkopolskim

Drukuj
Utworzono: piątek, 22, luty 2019 Piotr Strzelczyk

15 lutego 2019 - Pamiętamy o Powstaniu Wielkopolskim-20

Stulecie Niepodległej Wielkopolski
100 lat temu Wielkopolska odzyskała niepodległość. Po 125 latach niewoli pruskiej znów stała się wolna, dzięki bohaterskiej postawie Powstańców Wielkopolskich. 

To oni, wykorzystując sprzyjającą sytuację polityczną i osłabienie naszych zaborców, sięgnęli po broń i wywalczyli włączenie Wielkopolski do odradzającej się II Rzeczpospolitej. W setną rocznicę zakończenia powstańczego zrywu w Zespole Szkół w Jerce odbył się II Powiatowy Konkurs Historyczny "Pamiętamy o Powstaniu Wielkopolskim", zorganizowany przez p. Małgorzatę Graczyk, p. Sylwię Markiewicz i p. Alicję Maciejewską. Uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach: klasy IV-VI oraz kl.VII-VIII sp, III gim.

W konkursie wzięło udział 27 uczestników reprezentujących szkoły gmin: Krzywiń, Kościan , Śmigiel i Czempiń. Wszyscy wykazali się dużą znajomością tematu. W kategorii klas IV-VI pierwsze miejsce zajął Mateusz Wieczorek z Czempinia, drugie Zuzanna Duda z Lubinia, trzecie Dominik Maćkowiak z Jerki.
W kategorii klas VII-VIII i III gim największą wiedzą wykazał się Franciszek Leonardczyk z Jerki, drugie miejsce zajęła Karolina Szczepaniak również z Jerki, trzecie Jakub Hertmanowski ze SP nr 3 w Kościanie. Patronat nad konkursem objął Burmistrz Miasta i Gminy Krzywiń pan Jacek Nowak. Nagrody rzeczowe zostały ufundowane przez Urząd Miasta i Gminy w Krzywiniu oraz Radę Rodziców przy Zespole Szkół w Jerce.
Wszystkim młodym znawcom historii powstania gratuluję odniesionego sukcesu i zachęcam do udziału w przyszłorocznej edycji konkursu.

Alicja Maciejewska

FreshJoomlaTemplates.com
Saturday the 25th.