Strona główna

4 stycznia 2019 - Święto Patrona

Drukuj
Utworzono: piątek, 04, styczeń 2019 Piotr Strzelczyk
4 stycznia 2019 - Święto Patrona-1
 
Co roku na początku stycznia obchodzimy imieniny naszego patrona Melchiora Wańkowicza. W tym roku spokojnie, we własnym gronie przyglądaliśmy się postaci wybitnego pisarza, publicysty i reportażysty.
Przygotowania do święta rozpoczęliśmy już w grudniu 2018r. Wtedy to zaczęliśmy realizować projekt pt. "Wańkowicze przykładem patriotycznej rodziny". Jego celem było przybliżenie postaci oraz dorobku literackiego Melchiora Wańkowicza – patrona szkoły, przybliżenie losów rodziny Wańkowiczów z Jerki.

Wychowawcy poinformowali uczniów o celach projektu, zadaniach do wykonania. Uczniowie korzystając z różnych zródeł zbierali informacje dotyczące Melchiora Wańkowicza i jego rodziny. Zaglądali do Internetu, Izby Patrona w naszej szkole, biblioteki szkolnej. Analizowali zebrane wiadomości, planowali ich rozkład w lapbooku lub komiksie. Ponadto wybrani uczniowie klas 7 i 8 przygotowali prezentacje dotyczące życia i twórczości naszego Patrona oraz losów jego najbliższej rodziny.
Podsumowaniem projektu były zajęcia realizowane 4 stycznia 2019 r.
Rozpoczęliśmy tradycyjnie od mszy św. w kościele pw. św. Kazimierza. Następnie, już w szkole, przedstawiciele klas 7 i 8 w przygotowanych prezentacjach przybliżyli nam postać Melchiora Wańkowicza i jego rodziny: żony Zofii, córek Krystyny i Marty, brata Witolda i jego najbliższych. Kolejne godziny uczniowie najmłodszych klas poświęcieli na zapoznanie się z fragmentem utworu pt "Szczenięce lata" opisującego dzieciństwo Patrona oraz na przygotowanie dla niego imieninowej laurki. Pragnąc, tak jak Wańkowicz być patiotą, najmłodsi przypomnieli sobie podstawowe informacje o naszym kraju, wycinali mapy Polski i umieszczali na nich zdjęcia najważniejszych miast.
Uczniowie klas starszych, wykonując lapbooki lub komiksy, pogłębili i usestymatyzowali swoją wiedzę o Wańkowiczu. Zdecydowana większość wykonywała lapbooki - rodzaj teczki tematycznej, zawierającej informacje na dany temat. Mogą znalezś się w niej teksty, wykresy, mapy, zdjęcia, krzyżówki- wszystko umieszczone w kolorowych kopertach, kieszonkach, książeczkach o przeróżnych kształtach. Nie na dwóch takich samych prac, tak jak nie ma dwóch takich samych uczniów. Mogą one stanowić dobry sposób na powtarzanie i utrwalanie wiadomości z każdej dziedziny.
Najpiękniejsze prace uczniowskie będą zdobić szkolne korytarze i przypomiać wszystkim o Melchiorze- Patronie- Pisarzu- Patriocie.

Alicja Maciejewska

FreshJoomlaTemplates.com
Monday the 23rd.